Gildia Fantasy Społeczność twórców miłośników fantasy! Przyłącz się - publikuj prace rozkoszuj się zasobami fantasy. Fantastyka w najlepszym wydaniu!
.:Twój profil:.

Nie zalogowany:

Zaloguj

[ Przyłącz się! ]


.:Portal:.

Fotografia reklamowa

tanie pozycjonowanie
.:Biblioteka:.

.:Rozrywka:.

.:Światy fantasy:.

.:Online:.

Osób na stronie : 0

Zalogowanych : 0
----[ Reklama ]----

[Wstecz]

Porady - Jak napisać Legendę/bajkę/baśń?

Zacząć należy oczywiście od tego co chcemy napisać. Legenda, bajka i baśń nie bez powodu są odrębnymi gatunkami literackimi. Każda z nich rządzi się odrębnymi prawami i choć często bywają te gatunki mylone każda z nich ma inne cechy i formy przekazu.

BAJKI wywodzą się z literatury plebejskiej, ludowej, skąd czerpią najwięcej mądrości.
Styl bajek jest więc gawędziarski, czasem potoczny, tak jakbyśmy opowiadali bajkę wieczorem przy kominku dla grona słuchaczy. Bajka jest krótką opowiastką pisaną prozą lub wierszem a jej bohaterami, często choć nie zawsze są zwierzęta, przedmioty, rośliny. Ważne jest iż powstała w celach DYKYCZNYCH, a więc dotyczy tematów uniwersalnych o charakterze moralnym. Poucza o szkodliwości zachowań, daje etyczne wskazówki. Pokazuje w sposób prosty co jest dobre a

Reklamy na stronie Gildii Miłośników Fantastyki

co złe. W bajkach nie ma miejsca na bohatera który tak do końca nie jest dobry, ale też nie jest zły i tak do końca nie wiadomo jak na niego patrzeć. Ważną cechą bajki jeśli nie najważniejszą jest jej MORAŁ zazwyczaj formułowany w krótkim zdaniu umieszczonym na końcu lub na początku utworu. Czasem nie jest wyrażony wprost, lecz jedynie wyraźnie zasugerowany. Bajki charakteryzują się prostotą, nie ma w nich miejsca na skomplikowaną, wielowątkową fabułę. Pisząc bajkę należy zwrócić uwagę na jej alegoryczność np. nazwa zwierzęcia ma sugerować zespół pewnych ludzkich cech moralno-psychologicznych, np. lew jest uosobieniem odwagi, mrówka - pracowitości, lis - przebiegłości, zając - tchórzliwości. W tego typu bajkach są przedstawione dwa przeciwne stanowiska, po to, aby czytelnik na podstawie przeciwstawienia wysnuł właściwą naukę. Maska zwierzęca często chroniła tych, którzy za pośrednictwem bajki poddawali krytyce współczesny im ustrój :D Jak ciągle widać bajka działa na czytelnika w sposób zakamuflowany. Ważne jest to czego nie widać gołym okiem. Pod postacią głównego bohatera, jego zachowania, przygód pokazujemy prawdy dla nas ważne. Pamiętamy również o zachowaniu krótkiej formy bajki. Nie jest to baśń, którą rozpisujemy na 16 stron A4:p Bajka jest krótka, kilkuwersowa. W zasadzie, bajka jest najprostszą formą do napisania z pośród trzech które opisuje.

Wśród odmian bajek ludowych największym zainteresowaniem cieszy się bajka magiczna (BAŚŃ) ze względu na charakterystyczną poetykę, typowość bohaterów, epickość, żywość akcji (przewaga dialogu). J.R.R Tolkien w swoim eseju ,,O baśni’’ pisał, że aby zainteresować czytelnika, pisarz musi akcję utworu przedstawić w świecie baśniowym ale mającym cechy świata rzeczywistego. Oznacza to iż czytelnik musi wiedzieć że akcja jest osadzona w świecie całkowicie wymyślonym, ale równocześnie musi czuć że również w tym świecie są cechy znane mu z jego dalej>>


Czytaj dalej strony: 1 2 3
ipok 2006-12-20

[Wstecz] [Strona główna]

Wasze Komentarze

Zobacz strony: 1

2016-09-27 10:38:54 WOW(666) Brat G:


To byla reklama


2006-12-20 10:37:44 Strażnik wieży(13) darco:

COŚ W TYM JEST. SZCZEGÓLNIE W Twoim podsumowaniu. Przyczepić się formalnie nie zamierzam- niedługo w dziale pojawi się praca konkurencyjna – będzie dobra okazja do porównań, nieco zgrzyta mi forma pisania- zbyt oficjalne zwroty , niemal przepisane z podręcznika do literatury, kontrastują z wyrażeniami kolokwialnymi i emotami wplecionymi w tekst. Ogólnie… mogło być lepiej.


2006-12-20 17:15:37 Weteran(7) lancan:

Bardzo się cieszę, że doczekałem się wypracowania na ten temat! Od początku byłem nim zainteresowany, bo sam zamierzam pobawić się w bajki ( zaoszczędze na ksiegarni, gdy pojawi się potomek ). W każdym bądź razie za nim siądę do komputera i puszczę wodze mojej fantazji, jeszcze raz z przyjemnością przeczytam Twoją pracę. Jedyne co mnie nieco raziło, to znaczki odpowiadające emotkom, na co zwrócił uwagę Darco. Po za tym przeczytałem z przyjemnościa!

"Jeżeli pisarz cierpi z każdym napisanym słowem, boi się puścić wodze wyobraźni, czytelnik natychmiast to wyczuje." - To bardzo mądre słowa i nie mogłem się powstrzymać by ich nie wyszczególnić. Czasami człowiek pod presją czytających zastanawia się, co mu wolno napisać, a co nie. I w ten sposob "nic" się nie da napisać

Hm, ponieważ się nie znam, to nigdy nie "wypuszczam" się do wyszukiwania brakujących przecinków i ogólnie przyznaje im bardzo marginalne znaczenie... Jednak jedno zdanie rzuciło mi się w oczy i żeby zaspokoić własną ciekawość, chcialem właśnie zapytać czy nie powinno byc tam owej "kreseczki"?
"Pod postacią głównego bohatera, jego zachowania, przygód(?) pokazujemy prawdy dla nas ważne."
Pozdrawiam!


2006-12-20 17:17:15 Weteran(7) lancan:

Tak mi się podobało, że aż "przyjemności" mi się powtórzyły, za co przepraszam


2006-12-23 14:06:36 Pretendentka(3) marta:

Fajowy tekścik, bardzo mi pomógł! Przy okazji: Wesołych Świąt!
Lady Marta


2006-12-23 14:25:40 Strażnik wieży(13) kesseg:

Niezgorsze. Końcówka przypadła mi do gustu. Grunt to być uczciwym wobec samego siebie :D


2007-01-01 11:59:28 Wędrowiec(0) gobinu:

Bardzo ciekawe chciałem się zabrać do pisania dla przyjemności a to mi pomoże.


2007-01-01 15:26:28 Pretendent(3) lukas:

Całkiem fajnie... Może trochę "sucho" i bardzo książkowo, ale i tak może się przydać. I zakończenie jest dobre... Pozdro!

Lukas z nikąd, władca szczurów


2007-01-01 22:51:28 Pretendentka(3) illien:

Zgadzam się z poprzednikami zakończenie najlepsze, bo zawiera wyraźną nutkę emocji.
Mimo wszystko podobało mi się ;-)
pozdrawiam


2007-01-03 18:27:41 Bard(1) jolivette:

ech... ile to ja razy próbowałam coś napisać... ale zawsze po przeczytaniu następnego dnia moja twórczość szła do kominka. Może spróbuję kiedyś jeszcze raz, z pomocą Twoich wskazówek ;D


2007-01-31 16:34:30 Wędrowiec(0) gaspard:

Fajnie


2007-07-05 20:07:22 Wędrowiec(0) mex2:

to wypracowanie może pomóc wielu młodym ludzią zaczynającym pisanie na gmf


2007-07-30 02:57:55 Bard(1) grzesio:

Już miałem się przyczepić, że praca i owszem fajna, tylko tytuł nie ten. Jednakże ostatni akapit (co już większość orzekła) rekompensuje wszystko i jest naprawdę świetny. A gdyby tak pójść krok dalej i zmieszać go z nieco suchą "definiowatością" pozostałej treści? Mogłoby wyjść wręcz genialnie, czyż nie? Choć zdaję sobie sprawę, że to nie tak hop-siup...
Zdrówko!


2007-08-02 19:26:59 Wędrowiec(0) saurena:

Mi tez nie jest łatwo pisać. Zacząć zaczne, ale nigdy nie wiem co dalej. Bohaterowie bardziej przypominają marionetki, a ja chce żeby żyli i czytający odnisł wrażenie, że są realni:)


2009-03-03 20:37:49 Wędrowiec(0) mathrass:

Piękne podsumowanie, aż chce się pisać :)


Zobacz strony: 1


[Wstecz] [Strona główna]
.:Szukaj:.

.:Gildia:.

.:RPG:..:TOPLISTY:.
Wejdź i głosuj!
Korzystanie z serwisu GMF oznacza akceptacje Polityki Prywatności.
© 2003-2007 Michał Możejko
Zabrania się kopiowania jakiejkolwiek części strony bez zgody autorów lub administratora portalu! Kontatk: mmx83@wp.pl