Gildia Fantasy Społeczność twórców miłośników fantasy! Przyłącz się - publikuj prace rozkoszuj się zasobami fantasy. Fantastyka w najlepszym wydaniu!
.:Twój profil:.

Nie zalogowany:

Zaloguj

[ Przyłącz się! ]


.:Portal:.

Fotografia reklamowa

tanie pozycjonowanie
.:Biblioteka:.

.:Rozrywka:.

.:Światy fantasy:.

.:Online:.

Osób na stronie : 0

Zalogowanych : 0
----[ Reklama ]----

[Wstecz]

Legendy i Baśnie - Sroczy most

Sroczy most

Czasami dzieci wznosząc swój wzrok ku niebiosom mogą doznać łaski ujrzenia Gwiezdnej Rzeki oddzielającej północne niebo od południowego królestwa niebios.
Kiedyś, dawno temu król Gwiezdnej Krainy miał piękną córkę. Ta bardzo obowiązkowa, pracowita dziewczyna siadała każdego dnia przy swym wrzecionie i przędła nici na chmury. Pewnego dnia książę z sąsiedniego królestwa przejeżdżał w pobliżu pałacu króla Gwiezdnej Krainy. Książę robił przegląd swych koni i bydła. Jadąc wśród stad, spojrzał w kierunku pałacu i zobaczył w oknie księżniczkę. Przejęty jej urodą poprosił o jej rękę.
Król Gwiezdnej Krainy zgodził się.
- Tak być musi. Moja pracowita córka powinna poślubić wspaniałego księcia posiadającego wielkie stada bydła. – powiedział. – Moje szczęście jest tym większe, że książę jest naszym sąsiadem. Księżniczka choć wyjdzie za

Reklamy na stronie Gildii Miłośników Fantastyki

mąż, będzie mogła mnie nadal odwiedzać i tkać powiewne chmury, które pływają po moim gwiezdnym królestwie.
Odbyło się wspaniałe wesele i księżniczka zamieszkała z księciem w jego pałacu. Na niczym spełzły plany króla Gwiezdnej Krainy. Małżeństwo zupełnie zmieniło oboje kochanków.
Księżniczka odepchnęła wrzeciono i nie przędła już więcej nici na chmury. Biegała w promieniach słońca i zbierała piękne kwiaty na brzegu rzeki. Spędzała całe godziny na czesaniu włosów, by zadowolić swojego męża. Zmieniała szaty trzy razy dziennie, szeptała krawcom miłe słowa, pragnąc mieć coraz to piękniejsze materiały. Ręce i szyję przyozdobiła drogą biżuterią. Ktoś kiedyś zapytał ją jak to możliwe, że księżniczka tak się zmieniła.
- Pracowałam wystarczająco długo – śmiała się. – Życie jest po to, by się nim cieszyć, Będę miała dużo czasu na obowiązki, gdy będę stara i siwa.
Zachowanie księcia było równie niepokojące. Przestał doglądać swoje ziemie i bydło; wszystkie obowiązki pozostawił służbie. Śmiał się i tańczył z księżniczką, spędzając wiele czasów wśród kwiatów na brzegu rzeki. Często tez odziany w bogate szaty jeździł z rozrzutnymi przyjaciółmi na wyścigi i przegrywał pieniądze.
- Dlaczego miałbym wiecznie opiekować się wołami, myśleć o pożyczkach i zbiorach? – mawiał. – Muszę cieszyć się życiem, dopóki jestem młody i silny. Jutro może być za późno.
Król Gwiezdnej Krainy był zawiedziony i smutny. Potrzebował chmur dla swych niebios. Nie chciał, by jego córka i zięć popadli w biedę i uzależnili się od niego. Był stary i zapomniał, co to znaczy być młodym.
Wreszcie posłał po swoją córkę i jej męża.
- Nie jesteście dla siebie odpowiedni. – powiedział. – Trzeba was rozdzielić.
Rozkazał, by zięcia wraz z jego służącymi, końmi i bydłem umieszczono po północnej stronie Gwiezdnej Rzeki, księżniczce zaś przykazał, by pozostała dalej>>


Czytaj dalej strony: 1 2
mephale 2007-04-03

[Wstecz] [Strona główna]

Wasze Komentarze

Zobacz strony: 1

2016-09-28 15:37:05 WOW(666) Brat G:


To byla reklama


2007-04-04 09:54:22 Pretendentka(3) mallaidh:

Ech, podobało mi się :)
Nie będę się rozwodziła nad formą, stylem itp., bo się nie znam na tym na tyle, aby móc komentować cudze prace.

Była jedna literówka - "Często tez "-gdzieś się kropeczka zapodziała :)


2007-04-04 21:44:29 Pretendentka(3) redsinger:

Nowy sposob na przepowiadanie pogody:-) Kilka kropek bylo nie tam, gdzie trzeba (nie liczac tej, o ktorej wspomniala Mallaidh), ale tak poza tym wydaje mi si, ze praca jest wporzadku. Pozdrowionka


2007-04-04 23:08:54 Bard(1) nathan:

Naprawdę dobra praca. Spodobał mi się dość lekki styl i treść. Ciekawe, symboliczne postacie i pewne przesłanie...przyznam, że wcześniej legendy nie słyszałem. I żałuję. Oby więcej takich prac.


2007-04-05 01:30:55 Pretendent(3) alhanthalas:

To dobrze że padać nie będzie... Z tym że zastanawiam się czy praca do humoru trafić nie powinna... Mnie bowiem bardziej bawi jej treść niż zmusza do zastanowienia jej morał... tylko co począć z sytuacją z ubiegłego roku 666 Szatan stąpa po ziemi... Uciekajmy... i co podobnego wydarzy sie za rok i za dwa lata... aż strach nad tym myśleć :)
Może coś ciekawego wymyślisz ??


2007-04-06 09:59:09 Weteran(7) dacepowolny:

Prosta konstrukcja, prosty język i dialogi. Wydawać by się mogło, że to typowe dla baśni i legend, ale dla mnie okazało się nazbyt typowe. Nie wciąga, a przesłanie czy też morał jest dla mnie nie jasny.
Nie rozumiem motywu Króla, wygląda na to, że jego decyzje uzasadniasz "zwapnieniem" spowodowanym wiekiem.
Od początku zastanawiałem się też dlaczego ma taki tytuł i mocno zawiodłem się na rozwiązaniu tej zagadki. Liczyłem, że istnieje powód, dla którego wybrałaś sroki. Równie dobrze mógłby to być Gołębi Most - przecież gruchające gołąbki to symbol zakochanych, a sroka to przecież cwany ptaszek łasy na błyszczące przedmioty.


2007-04-06 11:25:40 Młodsza wtajemniczona(4) mephale:

Nie ja wybrałam te ptaki. Legenda ta jest napisana na podstawie starej opowieści chińskiej. Było tam podane kilka faktów i postaci, jak księżniczka, król i książę, ale także to, że ptakami, które utworzyły most były sroki. Nie chciałam tego zmieniać :)


Zobacz strony: 1


[Wstecz] [Strona główna]
.:Szukaj:.

.:Gildia:.

.:RPG:..:TOPLISTY:.
Wejdź i głosuj!
Korzystanie z serwisu GMF oznacza akceptacje Polityki Prywatności.
© 2003-2007 Michał Możejko
Zabrania się kopiowania jakiejkolwiek części strony bez zgody autorów lub administratora portalu! Kontatk: mmx83@wp.pl