Gildia Fantasy Społeczność twórców miłośników fantasy! Przyłącz się - publikuj prace rozkoszuj się zasobami fantasy. Fantastyka w najlepszym wydaniu!
.:Twój profil:.

Nie zalogowany:

Zaloguj

[ Przyłącz się! ]


.:Portal:.

Fotografia reklamowa

tanie pozycjonowanie
.:Biblioteka:.

.:Rozrywka:.

.:Światy fantasy:.

.:Online:.

Osób na stronie : 0

Zalogowanych : 0
----[ Reklama ]----

[Wstecz]

Uzbrojenie - Wikingowie

wytrzyma bez oddychania.

Co jest dla nich najważniejszą wartością? Honor, bo decyduje on o jego prestiżu. Ilekroć Wiking zostanie obrażony, tylekroć winien jest się zemścić, aby nie ucierpiała jego godność. Często jest to sprawa klanowa i jeśli zabity został ktoś z klanu, jego śmierć musi zostać pomszczona! Wyrachowani Wikingowie są skłonni do zawierania pokoju, lecz w klanie zawsze znajdzie się kobieta, która przypomni o prawie krwi. "Zimna jest rada kobiety" mówi stare przysłowie. Jeśli w pobliżu nie ma żadnego brata, wuja czy ojca, trupa pomścić muszą jego dzieci. Znana pośród nich jest opowiastka:

Helgi właśnie zamordował męża ciężarnej Gudrun. Podchodzi teraz do Gudrun i wyciera swą ociekającą krwią włócznię o jej fartuch. Gudrun tylko się uśmiecha. Helgi patrzy jej głęboko

Reklamy na stronie Gildii Miłośników Fantastyki

w oczy i mówi: "Pod tym fartuchem znajduje się mój przyszły zabójca."

Może on być przyczyną wojny. Wielki, toczony między kilkoma klanami spór może być wynikiem czegoś tak błahego jak ironiczna uwaga!

Pewnego razu wybuchł spór pomiędzy dwoma islandzkimi krajami. Nie polała się wprawdzie krew, lecz powstała w ten sposób uraza pozostała w sercach na wiele lat. Jeden klan otoczył farmę należącą do drugiego klanu. W związku z tym mieszkańcy budynku zmuszeni byli spełniać swe naturalne potrzeby wewnątrz domu. Nikt nie zginął, ale było to plama na ich honorze i woleliby, gdyby przeciwny klan ukatrupił jednego lub dwóch wojowników. Początkowa obraza często była niewielka, ale jej skutki bywały przerażające. A z racji, że krew wzywa krew, w bardzo szybkim tempie cała populacja Skandynawii mogłaby zostać zdziesiątkowana. Znaleziono jednak na to radę. Kiedy dwa klany, wyczerpane długą wojną, decydują się na zawarcie pokoju, specjalny trybunał sędziowski liczy straty poniesione przez obie strony. Dochodzi się, ile warte jest to porżnięte ciało, ile ta urwana noga albo to wyłupione oko... A gdy wszystkie kalkulacje zostaną już dokonane, klan, który zadał więcej szkód płaci przegranym równowartość strat. W ten sposób wszyscy są szczęśliwi. Kilka znanych „przysłów” wikingów:

"Oto topór, który uratuje mój honor!"
"Nie będę zadowolony, dopóki nie spełni się ma zemsta!"
"Legendy mówią, że człowiek, który upadł na twarz, musi zostać pomszczony."
„Zemsta musi zostać wykonana na mordercy lub na kimś z jego bliskiego otoczenia.”
„Cokolwiek może posłużyć do odzyskania honoru.”
„Nic nie powinno zatrzymać cię przed wzięciem odwetu.”
„Często zdarza się, że ręka, która zadała cios, nie utrzymuje się długo ramienia.”

Poezja Wikingów charakteryzuje się bardzo bogatą wyobraźnią. Kruk nazwany będzie "łabędziem krwi", usta "świątynią słów"... Jeśli zaś mówić o bitwie, poeta Wikingów powie "sąd włóczni" lub "burza mieczy". dalej>>


Czytaj dalej strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
stormrage 2007-08-27

[Wstecz] [Strona główna]

Wasze Komentarze

Zobacz strony: 1

2016-09-27 00:24:57 WOW(666) Brat G:


To byla reklama


2007-09-25 19:25:09 Wędrowiec(0) dragon1717:

Text ciekawy choć temat długi i moze nużyć jednak ja go przeczytałem z zainteresowaniem i lekkościa za co sie chwali .Fajny temat .
pozdrawiam :)


2007-09-26 00:34:32 Młodszy strażnik(11) stormrage:

Ciesze się, że Ci się spodobał. Długi jest, ale to nie był temat na dwie strony...

Pozdrawiam


2007-10-07 20:09:52 Nowicjusz(5) terreos:

drugim powodem, dla którego komenatarzy może być mało, jest długość artykułu... czasem trudno jest komuś przeczytać coś co ma tyle stron z marszu, jeżeli się tym nie interesuje jakoś specjalnie. no ale, fakt faktem, temat na dwie strony wybitnie nie jest. także tym też się nie przejmuj tekst jest bardzo fajny, ciekawostek nawsadzałeś ciekawych i generalnie jest interesujący. cytaty też złe nie są


2007-10-08 19:06:22 Młodszy strażnik(11) stormrage:

Rozumiem, że to tekst, który może nie interesować każdego, a jego długość dodatkowo działa odstraszająco...no cóż..inaczej się nie dało. Ciesze się, że Ci się spodobało. Dziękuja za komentarz.

Pozdrawiam


2009-03-24 13:50:04 Wędrowiec(0) terminus_est:

Tekst bardzo długi i bardzo ciekawy. Temat jakże mi znany, żałuje tylko że nie wspomniałeś o innych bogach wikingów i tylko zahaczyłeś temat broni. Z twojego tekstu odnoszę wrażenie że chlubisz się faktem że wikingowie byli brutalnymi barbarzyńcami, to prawda jednak nie można zapominać o fakcie że byli także kupcami, podróżnikami, kowalami, odkrywcami, rolnikami, a ich życie nie polegało głównie na rozbójnictwie. (coś o tym wspominałeś ale bardzo mało ;) ) Można by wspomnieć także o fakcie że tylko nieliczni wikingowie byli bogatymi wojownikami, większość z nich to zwykli drwale i rolnicy którzy ruszając na wyprawy do walki zabierali swoje narzędzia takie jak siekiery. Nie mniej jednak artykuł świetny, a temat do opisania ogromny, trzydzieści stron także byłoby dobre ;).


2009-04-27 22:53:07 Wędrowiec(0) tury:

tekst ciekawy choć nieuporządkowany brakuje systematyki. Brak opisu uzbrojenia poza hełmem i nożem. opowiastki stłoczone na początku nudzą. Temat przedni opis trochę za długi lepiej podzielić go na części i tak go przybliżyć.


Zobacz strony: 1


[Wstecz] [Strona główna]
.:Szukaj:.

.:Gildia:.

.:RPG:..:TOPLISTY:.
Wejdź i głosuj!
Korzystanie z serwisu GMF oznacza akceptacje Polityki Prywatności.
© 2003-2007 Michał Możejko
Zabrania się kopiowania jakiejkolwiek części strony bez zgody autorów lub administratora portalu! Kontatk: mmx83@wp.pl